Abortu statistika

DEFINĪCIJAS

Aborts - grūtniecības pārtraukšanās pirms pilnām 22 grūtniecības nedēļām.

Agrīns aborts - līdz 12. grūtniecības nedēļai (11 nedēļām 6 dienām).

Vēlīns aborts - no 12. līdz 22. grūtniecības nedēļai (21 nedēļai, 6 dienām).

Legāls aborts - grūtniecības pārtraukšana pēc sievietes vēlēšanās līdz 12. grūtniecības nedēļai, kas veikta sertificētā medicīnas iestādē.

Medicīnisks aborts - grūtniecības pārtraukšana medicīnas iestādē (kam piekrīt grūtniece, viņas vecāki vai aizbildnis) mātes anatomisku un funkcionālu pārmaiņu, diagnosticētu vai prognozējamu augļa iedzimtu vai ģenētisku pārmaiņu dēļ, pirms pilnām 24 grūtniecības nedēļām, kā arī sociālu apstākļu dēļ.

Spontāns aborts - patvaļīga grūtniecības pārtraukšanās ar daļēju vai pilnīgu augļa olas izstumšanu no dzemdes, kas notiek ģenētisku izmaiņu, ārējās vides vai mātes organisma faktoru nelabvēlīgas ietekmes dēļ pirms pilnām 22 grūtniecības nedēļām.

Nenoticis (missed) aborts - spontāna aborta paveids bez augļa olas izstumšanas no dzemdes, augļa dzīvības procesiem beidzoties.

Neskaidras izcelsmes aborts - grūtniecības pārtraukšanās, ja ārējās vides vai organisma faktori, kas to izsaukuši vai veicinājuši, nav zināmi un tos nav iespējams noskaidrot.

Mākslīgie aborti – ietver legālos un medicīniskos abortus.

Medikamentozais aborts - veicams līdz 9. grūtniecības nedēļai, grūtniecības pārtraukšana ar farmakoloģiskiem preparātiem. Medikamentozs aborts ir kā alternatīva metode ķirurģiskai grūtniecības pārtraukšanai.

Apaugļotība jeb summārais grūtniecību skaits – ietver visu grūtniecību beigušo skaitu (dzemdību skaits, abortu skaits, ārpusdzemdes grūtniecību skaits) uz 1000 sievietēm 15-49 gadu vecumā.

Statistiskais reģions – dati par abortiem sadalīti pa Latvijas statiskajiem reģioniem, ņemot vērā ārstniecības iestādes kodu (ATVK). Ārstniecības iestādes sadalītas pa statistiskajiem reģioniem, atbilstoši Ministru kabineta 2004. gada 28. aprīļa rīkojumam Nr. 271 "Par Latvijas Republikas statistiskajiem reģioniem un tajos ietilpstošajām administratīvajām vienībām".

DATU AVOTI

Valsts statistikas pārskats „Pārskats par antenatālo aprūpi, abortiem un kontracepciju” (Slimību profilakses un kontroles centrs).

Dati par dzemdībām summārā grūtniecības skaita aprēķināšanai un dati par dzīvi dzimušo skaitu rādītāju aprēķināšanai ņemti no Jaundzimušo reģistra (Slimību profilakses un kontroles centrs).

Dati par ārpusdzemdes grūtniecībām summārā grūtniecības skaita aprēķināšanai ņemti no valsts statistikas pārskata “Pārskats par stacionāra darbību” (Slimību profilakses un kontroles centrs).

Vidējais iedzīvotāju skaits sadalījumā pa statistiskajiem reģioniem (Centrālā statistikas pārvalde).

METODOLOĢIJA

Valsts statistikas pārskats „Pārskats par antenatālo aprūpi, abortiem un kontracepciju” atbilstoši Ministru kabineta 2018.gada 27.novembra noteikumu Nr. 720. "Noteikumi par oficiālās statistikas veidlapu paraugiem veselības aprūpes jomā" 6.pielikumam „Pārskats par antenatālo aprūpi, abortiem un kontracepciju”

Pārskatu iesniedz gan ambulatorās, gan stacionārās ārstniecības iestādes, kurās tiek veikta grūtniecības pārtraukšana.

PUBLIKĀCIJAS

Latvijas veselības aprūpes statistikas gadagrāmatas Saite

Statistikas dati Saite

SAITES

Slimību profilakses un kontroles centrs

KONTAKTPERSONA

Jānis Misiņš

Veselības statistikas nodaļas vadītājs

Tālrunis: 67501582

 

Metadatu sagatavošanas datums: 02.09.2019.