Stacionārās veselības aprūpes rādītāji

DEFINĪCIJAS

Pacienta izrakstīšana no slimnīcas – pacienta izrakstīšana no slimnīcas ir stacionārās aprūpes perioda noslēgums, kad pacients tiek pārvests (nosūtīts) uz citu ārstniecības iestādi, pacients atgriežas mājās, pacients ir miris.

No stacionāra izrakstīto pacientu skaitā netiek ietverti:
    - stacionāra ietvaros pārvestie pacienti;
    - dienas stacionāra pacienti;
    - īslaicīgi vai uz nedēļas nogali atlaistie pacienti, ja stacionāra gulta šai laikā ir rezervēta;
    - pacienti, kurus stacionāra personāls ārstē ārpus stacionāra (mājās);
    - veselie jaundzimušie dzemdību nodaļā.

Pamatdiagnoze – slimība vai stāvoklis, kas konstatēts pēc izmeklēšanas un kas, galvenokārt, nosaka pacientu iestāšanos stacionārā aprūpē. Nāves gadījumā javadās pēc nāves cēloņa, ja tika izdarīta autopsija – patologa slēdziens.

SSK-10 kods – ārstēto pacientu diagnozes kodētas atbilstoši Starptautiskā statistiskā slimību un veselības problēmu klasifikatora 10. redakcijai (SSK-10).

Stacionārā ārstētie pacienti – pacienti, kas tiek izrakstīti no slimnīcas (netiek ieskaitīti pārvestie pacienti) un mirušie pacienti stacionārā.

Ārstēto pacientu skaits uz 1000 attiecīgā vecuma iedzīvotāju – attiecīgā vecuma ārstēto pacientu skaits konkrētā gadā dalīts ar vidējo attiecīgā vecuma Latvijas iedzīvotāju skaitu konkrētā gadā, reizinot ar 1000.

Ārstēto pacientu īpatsvars attiecīgā vecuma grupā (%)– gada laikā stacionārā ārstēto personu īpatsvars (%), rēķinot pret pacienta grupu ar konkrētu vecumu un diagnozi.

Gultdiena – diennakts, kuru pacients pavada slimnīcā.

Pavadīto dienu skaits izrakstītiem pacientiem uz 1000 attiecīgā vecuma iedzīvotāju – pavadīto dienu skaits attiecīgā vecuma izrakstītiem pacientiem konkrētā gadā dalīts ar vidējo attiecīgā vecuma Latvijas iedzīvotāju skaitu konkrētā gadā, reizinot ar 1000.

Pacienta atrašanās laiks stacionārā (ārstēšanās ilgums) – laika sprīdis starp viņa uzņemšanas un izrakstīšanas dienu. Iestāšanās un izrakstīšanas dienu aprēķinos uzskata par vienu dienu. Ja pacientu izraksta iestāšanās dienā – atrašanās laiks stacionārā ir viena diena.

Vidējais ārstēšanās ilgums – kopējais stacionārā pavadīto gultdienu skaits dalīts ar kopējo izrakstīto pacientu skaitu (netiek ieskaitīti pārvestie un mirušie pacienti).

Letalitāte – noteiktā laika sprīdī mirušo personu īpatsvars (%), rēķinot pret kādu precīzi definējamu slimnieku grupu (ar konkrētu slimību, pēc operācijas, no visiem slimniekiem u.c.)

Operācija – invazīva procedūra, kuru lokālā vai vispārējā anestēzijā veic ārsts.

Stacionārā veiktās operācijas – operācijas, kas veiktas stacionāriem pacientiem, neieskaitot tās, kuras veiktas dienas stacionārā.

Statistiskais reģions – ķirurģiskā darba rādītāji sadalīti pa Latvijas statiskajiem reģioniem, ņemot vērā stacionārās ārstniecības iestādes kodu (ATVK). Ārstniecības iestādes sadalītas pa statistiskajiem reģioniem atbilstoši Ministru kabineta 2004.gada 28.aprīļa rīkojumam Nr. 271 "Par Latvijas Republikas statistiskajiem reģioniem un tajos ietilpstošajām administratīvajām vienībām".

DATU AVOTI

Veidlapa “Oficiālās statistikas programmā iekļautā informācija par stacionāra darbu”. Šīs veidlapas saturs atbilst 2009.gada 6.janvāra Ministru kabineta noteikumiem Nr.10 „Noteikumi par valsts statistikas pārskatiem veselības aprūpes jomā" 7.pielikumam. Tā tiek iesniegta atbilstoši Oficiālās statistikas programmas nodrošināšanai 2018.-2020. gadam.

METODOLOĢIJA

Informācijas avoti:

Informāciju iesniedz 1 reizi gadā stacionārās ārstniecības iestādes.

Informācija par 2011.-2016. gadu ir apkopota, pamatojoties uz stacionāro iestāžu sniegto informāciju atbilstoši 2009.gada 6.janvāra Ministru kabineta noteikumiem Nr.10 „Noteikumi par valsts statistikas pārskatiem veselības aprūpes jomā".

Informācija par 2017. gadu ir apkopota, pamatojoties uz stacionāro iestāžu sniegto informāciju atbilstoši Statistikas likuma pārejas noteikumiem.

Informācija par 2018. gadu ir apkopota, pamatojoties uz ārstniecības iestāžu sniegto informāciju atbilstoši veidlapai “Oficiālās statistikas programmā ietvertā informācija par stacionāra darbu”.

Sakarā ar to, ka atbilstoši 2018. gada 27. novembra Ministru kabineta noteikumu Nr.720 “Noteikumi par oficiālās statistikas veidlapu paraugiem veselības aprūpes jomā” noslēguma jautājumiem, 7. Pielikums stājas spēkā 2020.gadā. Lai nodrošinātu Ministru kabineta 2017. gada 21. novembra noteikumu Nr. 683 “Noteikumi Oficiālās statistikas programmas 2018.–2020. gadam’’ izpildi par 2018., 2019 gadu, tad veidlapa par 2018., 2019. gadu atbilst 2009.gada 6.janvāra Ministru kabineta noteikumu Nr.10. „Noteikumi par valsts statistikas pārskatiem veselības aprūpes jomā” 7.pielikumam saturam.

PUBLIKĀCIJAS

Latvijas veselības aprūpes statistikas gadagrāmatas Saite

Statistikas dati Saite

SAITES

Slimību profilakses un kontroles centrs

KONTAKTPERSONA

Jānis Misiņš

Veselības statistikas nodaļas vadītājs

Tālrunis: 67501582

 

Metadatu sagatavošanas datums: 02.09.2019.